Po jakim czasie działają zmiany w konfiguracji domeny?

Wykonane zmiany w konfiguracji domeny (strefie DNS) wchodzą w życie zwykle po okresie od kilku minut do ok. 24 godzin. Ten czas to tzw. propagacja domeny, czyli proces rozpowszechnienia nowych lub zmodyfikowanych rekordów domeny w internecie.


Jak w praktyce objawia się propagacja?
  • Jeśli w konfiguracji domeny została wprowadzona zmiana dotycząca obsługi poczty - przekierowanie na inną usługę w starcloud.pl, zmiana wartości rekordu MX, delegacja na zewnętrzne serwery DNS, przekierowanie na adres IP lub URL, włączenie lub wyłączenie przekierowania domeny na pakiet pocztowy - to propagacja wpływa na miejsce (serwer), w które będą dostarczane wiadomości e-mail. Część z nich będzie trafiać na poprzedni serwer, a część będzie kierowana zgodnie z nowymi ustawieniami. Po zakończeniu propagacji wszystkie wiadomości e-mail będą dostarczane na serwer, na który wskazuje zmodyfikowana konfiguracja.
  • Jeśli w konfiguracji domeny została wprowadzona zmiana dotycząca strony lub sklepu internetowego - przekierowanie, modyfikacja rekordów A lub AAAA - to w trakcie propagacji niektórzy użytkownicy zobaczą zawartość strony internetowej wynikającą z poprzednich ustawień. Docelowo wszyscy zobaczą stronę WWW z nowego adresu.

Co wpływa na czas propagacji?
  • Parametr TTL (Time To Live - z ang. czas życia pakietu). W przypadku serwerów DNS określa czas przechowywania informacji o konfiguracji domeny w pamięci podręcznej serwera, bez dodatkowego sprawdzania. Mniejsza wartość wymusza częstsze sprawdzanie, ale ustawienia bywają ignorowane przez operatorów internetowych.
    W starcloud.pl domyślną wartością jest 3600 sekund (jedna godzina) i można ją zmienić przez zaawansowaną konfigurację DNS, przypisując czas od 300 sekund (5 minut) do 86400 sekund (24 godziny).
  • Częstotliwość odświeżania rekordów DNS u nadrzędnego rejestratora. W przypadku domen z rozszerzeniem .pl przez większość doby zmiany są wprowadzane co 15 minut. Rejestratorzy domen globalnych - .com, .net, .org, .biz, .info - i europejskiej .eu wykonują te zmiany zwykle w czasie 1-2 godzin.
  • Częstotliwość odświeżania rekordów DNS u operatora serwerów DNS. Domyślnie jest nim dostawca internetowy, natomiast we właściwościach połączenia można wpisać własne adresy IP serwerów. W celu zmniejszenia liczby zapytań (sprawdzeń konfiguracji) operatorzy często stosują wielogodzinne okresy przechowywania ustawień.
  • Pamięć podręczna (cache) DNS w urządzeniu użytkownika. Ta pamięć nie jest związana z przeglądarką internetową, a z systemem operacyjnym, który zapisuje informacje o odwiedzanych stronach internetowych, zapewniając ich szybsze wczytywanie. 

 

Czy ta odpowiedź była pomocna? 1 Użytkownicy uznali za użyteczne (1 Głosy)